what is the mass in grams of the following 6.78 mol of NaI

1 answer

Na=23g
l=7g
therefore:-
1mol=23+7g=30g
6.78=(x)g
x=30*6.78
x=203.4g
Similar Questions
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
  1. A canvas shopping bag has a mass of 600 grams.When 5 cans of equal mass are put into the bag, the filled bag has a mass of 4
    1. answers icon 1 answer
  2. PLZ HELPA canvas shopping bag has a mass of 600 grams. When 5 cans of equal mass are put into the bag, the filled bag has a mass
    1. answers icon 1 answer
more similar questions