what is the density that has a mass of 77.0 g and a volume of 36 mL?
2 answers
mass = density x volume. Plug and chug!
D=M/V so you have Mass: 77g and volume : 36 mL
=> D = 77/36 =2.1 g/mL
=> D = 77/36 =2.1 g/mL