What is the density of an unknown spherical substance with mass of 30 g and radius of 0.35 inches in kg/m3? (density= mass/ volume)

2 answers

volume=4/3 PI r^3

figure that. I would change inches to m right off (39.37 inches per meter)(check that).

then you know the mass is .030kg

density=mass/volume
Hi, Please check if this is correct..

volume=4/3 PI r^3
= 4/3 x 3.1416 x (0.35)^3
=0.17959091013

density=mass/volume

D = 0.030kg/0.17958
D = 0.1671

Thank you.