What is the density of a rectangular block that has a mass of 500g and a volume of 50cm3?
what i came up with was 1000. i feel like im wrong though. can anyone please help me.
3 answers
Density = 500g/50cm^3 = 10g/cm^3.
gvgxvv
500g/5cm3=100g/1cm3