Ask a New Question
Search
What is the density of a cylinder if the cylinder is 3.5 cm long and 4cm in diameter and has a mass of 120 g
1 answer
volume = 3.5 * pi (4)^2 /4
= 3.5* 4 pi
=14 pi
density = 120/(14 pi) grams/cm^3
Ask a New Question
or
answer this question
.
Similar Questions
A 68.0 g hollow copper cylinder is 90.0 cm long and has an inner diameter of 1.0 cm. The current density along the length of the
3 answers
In the figure, the radius of the submerged cylinder is 10 cm. The height is 25 cm. The cylinder is made of Aluminum whose
1 answer
In the figure, the radius of the submerged cylinder is 10 cm. The height is 25 cm. The cylinder is made of Aluminum whose
0 answers
A cylinder of length 5cm and uniform cross section area 50.24cm^2 is suspended from a spring balance and totally immersed in
1 answer
more similar questions