What is the density of a book whose mass is 1,800 g and whose volume is 300 cm3?

*My Answer*You want to identify the numbers first, density = mass ÷ volume. Which would give you, 1800g ÷ 300 cm³ = 6 g/cm³.

*Cant Figure Out *What is the mass of a ball whose density is 0.250 g/cm3 and whose volume is 200 cm3

2 answers

6.00 g/cc is right.
mass = v x d
mass = 200 cc x 0.250 g/cc = ?
thank you
Similar Questions
  1. 1) mass=100g, volume=10ml,density=2) volume=7ml, mass=70g, density= 3) mass=50g, volume=10cm3, density= 4)
    1. answers icon 3 answers
  2. 1) mass=100g, volume=10ml,density=2) volume=7ml, mass=70g, density= 3) mass=50g, volume=10cm3, density= 4)
    1. answers icon 4 answers
  3. What is the formula used to calculate density?Question 2 options: Weight = (mass)(gravity) or W=mg Density = volume/mass or
    1. answers icon 1 answer
  4. Density = mass/volume or d=m/vIf less than 1kg/l, it floats. If greater than 1kg/l, it sinks. Calculate density and state if the
    1. answers icon 1 answer
more similar questions