What is the change in internal energy (in J) of a system that absorbs 0.246 kJ of heat from its surroundings and has 0.771 kcal of work done on it?

Is this correct?

0.246, kJ x (1000 J/1 kJ) = 246 J
0.771 kcal x (4184 J/1 kcal) =3225.86 j

246 J + 3225.86 J = 3471.86 J
or 3.47186 x 10^3

is this correct?

Thank you.

absorbs heat = + (system loses heat = -)
work done on system = + (work done by system = -)

1 answer

correct? yes and no. I don't see anything wrong with the calculation but you aren't allowed that many significant figures.
absorbs heat so q is +
work done on it is +