Sure! Here are five examples:
1. A car drives a distance of 250 miles in 5 hours. The unit rate is 250 miles / 5 hours = 50 miles per hour.
2. A store sells 400 apples in 8 packs. The unit rate is 400 apples / 8 packs = 50 apples per pack.
3. A runner completes a 5-mile race in 30 minutes. The unit rate is 5 miles / 30 minutes = 1/6 miles per minute.
4. An office prints 800 pages in 4 hours. The unit rate is 800 pages / 4 hours = 200 pages per hour.
5. A faucet fills a bathtub with 40 gallons of water in 2 minutes. The unit rate is 40 gallons / 2 minutes = 20 gallons per minute.
We use rate on a daily basis. Give five examples and then write each one as a unit rate
1 answer