Water is most dense at 4 degrees Celsius. Since at this temperature 1 ml of water has a mass of 1 g, its density is what

3 answers

mass = volume x density
1 g = 1 mL x density
density = 1 g/1 mL = 1 g/mL
1
1g/cm3