Water is being filled into a water tank at 22 liters/second. The base of the tank has dimensions w = 1 meter and L = 2 meter . What is the rate of change of the height of water in the tank? (express your answer in cm/sec).

1 answer

I am assuming that your tank is rectangular.

Let the water level be h metres high.

V = (100)(200)(h) = 20000h cm^3 , and 1 L = 1000 cm^3
dV/dt = 20000 dh/dt

22000 = 20000 dh/dt
dh/dt = 22000/20000 cm/sec
= 1.1 cm/sec