start: 22°
increase for 5 min: 5(12) = 60°
temp after 5 min = 22+60 = 82°
decrease for next 3.5 min = 3.5(4) = 14°
so temp after 8.5 minutes = 82-14 = 68°
Water gained heat at the rate of 12° Celsius per minute for 5 minutes. It was then allowed to lose heat at 4° Celsius per minute. If the temperature before heating was 22° Celsius, what was its temperature after 8 1/2 minutes?
4 answers
i did not understand the working since it was low explanation
Where does 3.5minutes come from
22% 5(12)=60 after 5 minutes