Vincent went to a pizza restaurant. A vegetable pizza costs $8 and a chicken pizza costs $12. Find an inequality to determine the number of pizzas he can buy along with one vegetable pizza if he has $140 to spend.

1 answer

Indicate your specific subject in the "School Subject" box, so those with expertise in the area will respond to the question.

8 + 12p ≤ 140

Solve for p.