Vicky bought 3 1/2 pounds of oranges. Each pound costs $3.90. Which of the following equations represents the total cost, c, Vicky paid for the oranges and the amount of money she spent?
A: c/3.90 = 3.5; Vicky paid $1.11.
B: c/3.5 = 3.90; Vicky paid $13.65
C: 3.90/3.5 = c; Vicky paid $13.65
D: 3.90c = 3.5; Vicky paid $0.90
1 answer
The equation that represents the total cost, c, Vicky paid for the oranges and the amount of money she spent is option C: 3.90/3.5 = c; Vicky paid $13.65.