Vicki bought 3 and a 1/2 pounds of oranges. Each pound costs $3 and 90 cent, which of the final equations represent the total cost, c, Vicki paid for the oranges and the amount of money she's spent?

1 answer

The total cost, c, that Vicki paid for the oranges can be represented as follows:

c = (3 and 1/2) * (3 dollars and 90 cents)

We can simplify this equation as follows:

c = (7/2) * (3.9)

Finally, we calculate the value of c to find out how much money Vicki spent.