velocity of a ball- if a ball is thrown into the air with a velocity of 40 ft/s, its height (in feet) after t seconds is given by y=40t-16t^2. find the velocity when t=2

2 answers

v(t) = dy/dt

so find dy/dt, (that's a very easy one), then sub in t = 2
thank you