Use the tables to answer the question.

Sweet Sugar
Weight (lbs.) Price ($)
2.5 0.75
15.0 4.50
30.0 9.00
100.0 30.00
Super Sugar
Weight (lbs.) Price ($)
3.75 1.16
10.0 3.10
25.0 7.75
110.0 34.10
Based on the tables showing the price of buying different amounts of two brands of sugar, Suman determined that Sweet Sugar was the better buy based on price alone. How much money per pound will Suman save if he buys the Sweet Sugar brand?

(1 point)
Suman will save $
per pound if he buys the Sweet sugar brand

1 answer

To find out how much money Suman will save per pound if he buys the Sweet Sugar brand, we need to compare the prices of the two brands per pound.

For Sweet Sugar:
Price of 2.5 lbs = $0.75
Price of 15 lbs = $4.50

Cost per pound of Sweet Sugar:
Cost of 2.5 lbs / 2.5 lbs = $0.75 / 2.5 lbs = $0.30 per pound
Cost of 15 lbs / 15 lbs = $4.50 / 15 lbs = $0.30 per pound

For Super Sugar:
Price of 3.75 lbs = $1.16
Price of 10 lbs = $3.10

Cost per pound of Super Sugar:
Cost of 3.75 lbs / 3.75 lbs = $1.16 / 3.75 lbs = $0.31 per pound
Cost of 10 lbs / 10 lbs = $3.10 / 10 lbs = $0.31 per pound

Suman will save $0.01 per pound if he buys the Sweet Sugar brand compared to the Super Sugar brand.
Similar Questions
  1. Use the tables to answer the question.Sweet Sugar Weight (lbs.) Price ($) 2.5 0.75 15.0 4.50 30.0 9.00 100.0 30.00 Super Sugar
    1. answers icon 1 answer
  2. Use the tables to answer the question.Sweet Sugar Weight (lbs.) Price ($) 2.5 0.75 15.0 4.50 30.0 9.00 100.0 30.00 Super Sugar
    1. answers icon 1 answer
  3. Use the tables to answer the question.Sweet Sugar Weight (lbs.) Price ($) 2.5 0.75 15.0 4.50 30.0 9.00 100.0 30.00 Super Sugar
    1. answers icon 1 answer
  4. Sweet Sugar Weight (lbs.) Price ($) 2.5 0.75 15.0 4.50 30.0 9.00 100.0 30.00Super Sugar Weight (lbs.) Price ($) 3.75 1.16 10.0
    1. answers icon 13 answers
more similar questions