Use the table to answer the question.

# of Workers Output Fixed Cost ($) Variable Cost ($) Total Revenue ($)
0 0 100 - -
10 300 100 90 150
20 800 100 295 400
30 1,200 100 490 600
40 1,500 100 670 750
At what output level should a perfectly competitive firm choose to produce at?

(1 point)
Responses

The firm should choose to produce 800 units of output.
The firm should choose to produce 800 units of output.

The firm should choose to produce 1,200 units of output.
The firm should choose to produce 1,200 units of output.

The firm should choose to produce 300 units of output.
The firm should choose to produce 300 units of output.

The firm should choose to produce 1,500 units of output.
The firm should choose to produce 1,500 units of output.

1 answer

To determine the output level a perfectly competitive firm should produce, we need to consider where marginal cost (MC) equals marginal revenue (MR), which in a perfectly competitive market is equal to the price.

First, we should calculate total cost (TC) for each level of output:

  1. Total Cost (TC) = Fixed Cost (FC) + Variable Cost (VC)
  2. We know FC is constant at $100 for all output levels.

Now let's compute TC for each output level:

  • For 0 workers (output = 0):
    • TC = FC + VC = 100 + 0 = $100
  • For 10 workers (output = 300):
    • TC = 100 + 90 = $190
  • For 20 workers (output = 800):
    • TC = 100 + 295 = $395
  • For 30 workers (output = 1,200):
    • TC = 100 + 490 = $590
  • For 40 workers (output = 1,500):
    • TC = 100 + 670 = $770

Next, determine profits at each output level:

  • Profit = Total Revenue (TR) - Total Cost (TC)

Now, calculate the profit for each level:

  • For 0 output:
    • TR = $0, TC = $100 -> Profit = 0 - 100 = -100
  • For 300 units:
    • TR = $150, TC = $190 -> Profit = 150 - 190 = -40
  • For 800 units:
    • TR = $400, TC = $395 -> Profit = 400 - 395 = +5
  • For 1,200 units:
    • TR = $600, TC = $590 -> Profit = 600 - 590 = +10
  • For 1,500 units:
    • TR = $750, TC = $770 -> Profit = 750 - 770 = -20

The firm should choose to produce the output level that maximizes profit. Based on the calculations:

  • Profit at 800 units = +5
  • Profit at 1,200 units = +10

Thus, the output level that maximizes profit is 1,200 units.

Therefore, the firm should choose to produce 1,200 units of output.

Similar Questions
  1. Use the table to answer the question.Number of Workers Output Total Cost Variable Cost Fixed Cost 5 100 $130 $80 $50 10 180 $210
    1. answers icon 1 answer
  2. Use the table to answer the question.Number of Workers Output Total Cost Variable Cost Fixed Cost 5 100 $130 $80 $50 10 180 $210
    1. answers icon 1 answer
  3. Use the table to answer the question.Number of Workers Output Total Cost Fixed Cost Variable Cost 1 20 $300 $250 $50 2 35 $352
    1. answers icon 1 answer
  4. Use the table to answer the question.Number of Workers Output Total Cost Fixed Cost Variable Cost 1 20 $300 $250 $50 2 35 $352
    1. answers icon 1 answer
more similar questions