To find the mean time for each group, we need to add up all the times and then divide by the number of values.
For Group A:
(18 + 20 + 46 + 34 + 58 + 31 + 41) / 7 = 248 / 7 = 35.4 minutes
For Group B:
(15 + 21 + 32 + 42 + 29 + 57 + 39) / 7 = 235 / 7 = 33.6 minutes
The mean time Group A spent shopping is 35.4 minutes.
The mean time Group B spent shopping is 33.6 minutes.
To determine the difference in the mean times:
35.4 - 33.6 = 1.8
The mean times Group A and Group B spent shopping differ by 1.8 minutes.
Use the table to answer the question. Group A 18 20 46 34 58 31 41 Group B 15 21 32 42 29 57 39 The table shows the times, in minutes, spent shopping by two different groups. First find the mean times each group spent shopping. Then determine the difference in the mean times. Round your answers to one decimal place.(2 points) The mean time Group A spent shopping is minutes. The mean time Group B spent shopping is minutes. The mean times Group A and Group B spent shopping differ by minutes.
7 answers
Theo, Ara, Jose, and Dana all got 100 percent on their latest math test. Their scores on the previous six tests are listed. Whose mean test score will increase the most? (1 point) Responses Dana: 68, 74, 83, 80, 81, 82 Dana: 68, 74, 83, 80, 81, 82 Theo: 84, 88, 81, 85, 77, 76 Theo: 84, 88, 81, 85, 77, 76 Jose: 91, 93, 97, 96, 96, 96 Jose: 91, 93, 97, 96, 96, 96 Ara: 100, 98, 99, 97, 100, 100
To find out whose mean test score will increase the most, we need to calculate the mean test score for each person on their previous six tests, and then compare it to their perfect score of 100 percent.
For Dana:
(68 + 74 + 83 + 80 + 81 + 82) / 6 = 468 / 6 = 78
For Theo:
(84 + 88 + 81 + 85 + 77 + 76) / 6 = 491 / 6 ≈ 81.8
For Jose:
(91 + 93 + 97 + 96 + 96 + 96) / 6 = 569 / 6 ≈ 94.8
For Ara:
(100 + 98 + 99 + 97 + 100 + 100) / 6 ≈ 98
Now, we can calculate the increase in mean test score for each person:
Dana: 100 - 78 = 22
Theo: 100 - 81.8 ≈ 18.2
Jose: 100 - 94.8 = 5.2
Ara: 100 - 98 = 2
Therefore, Dana's mean test score will increase the most by 22 points.
For Dana:
(68 + 74 + 83 + 80 + 81 + 82) / 6 = 468 / 6 = 78
For Theo:
(84 + 88 + 81 + 85 + 77 + 76) / 6 = 491 / 6 ≈ 81.8
For Jose:
(91 + 93 + 97 + 96 + 96 + 96) / 6 = 569 / 6 ≈ 94.8
For Ara:
(100 + 98 + 99 + 97 + 100 + 100) / 6 ≈ 98
Now, we can calculate the increase in mean test score for each person:
Dana: 100 - 78 = 22
Theo: 100 - 81.8 ≈ 18.2
Jose: 100 - 94.8 = 5.2
Ara: 100 - 98 = 2
Therefore, Dana's mean test score will increase the most by 22 points.
Use the image to answer the question. The dot plots show the gas mileage for randomly selected cars and SUVs. Which data values do both distributions have in common? (1 point) The data value in common for both distributions with the lowest number is . The data value in common for both distributions for the highest number is .
In the dot plots provided, we can see that the data value in common for both distributions with the lowest number is 15. This value appears in both the cars and SUVs dot plots.
The data value in common for both distributions with the highest number is 30. This value also appears in both the cars and SUVs dot plots.
The data value in common for both distributions with the highest number is 30. This value also appears in both the cars and SUVs dot plots.
Find the MAD of 15, 16, 14, 15, 19, and 23. Round your answer to two decimal places.(1 point) The MAD is .
To find the Mean Absolute Deviation (MAD) for the set of numbers 15, 16, 14, 15, 19, and 23, we follow these steps:
1. Find the Mean of the numbers:
Mean = (15 + 16 + 14 + 15 + 19 + 23) / 6 = 102 / 6 = 17
2. Subtract the Mean from each number to find the Deviations:
|15 - 17| = 2
|16 - 17| = 1
|14 - 17| = 3
|15 - 17| = 2
|19 - 17| = 2
|23 - 17| = 6
3. Find the Mean of the Absolute Deviations:
MAD = (2 + 1 + 3 + 2 + 2 + 6) / 6 = 16 / 6 ≈ 2.67
Therefore, the Mean Absolute Deviation (MAD) for the set of numbers is approximately 2.67.
1. Find the Mean of the numbers:
Mean = (15 + 16 + 14 + 15 + 19 + 23) / 6 = 102 / 6 = 17
2. Subtract the Mean from each number to find the Deviations:
|15 - 17| = 2
|16 - 17| = 1
|14 - 17| = 3
|15 - 17| = 2
|19 - 17| = 2
|23 - 17| = 6
3. Find the Mean of the Absolute Deviations:
MAD = (2 + 1 + 3 + 2 + 2 + 6) / 6 = 16 / 6 ≈ 2.67
Therefore, the Mean Absolute Deviation (MAD) for the set of numbers is approximately 2.67.