Use the table to answer the question.

Cost of Shirts
Quantity Cost($)
6 18
5 15
4 12
3 9
What is the cost for one shirt?

(1 point)
$

1 answer

To find the cost of one shirt, we can divide the total cost by the quantity of shirts.

Let's take the cost of 6 shirts as an example:

Cost for 6 shirts = $18
Cost for one shirt = Total cost / Quantity = $18 / 6 = $3

To confirm the price for the other quantities, we can do the same calculations:

  • For 5 shirts: $15 / 5 = $3
  • For 4 shirts: $12 / 4 = $3
  • For 3 shirts: $9 / 3 = $3

In each case, the cost for one shirt is consistently $3.

Therefore, the cost for one shirt is $3.

Similar Questions
  1. Use the table to answer the question.Cost of Shirts Quantity Cost($) 6 18 5 15 4 12 3 9 What is the cost for one shirt? (1
    1. answers icon 17 answers
  2. Use the table to answer the question.Cost of Shirts Quantity Cost($) 6 18 5 15 4 12 3 9 What is the cost for one shirt?
    1. answers icon 11 answers
  3. Use the table to answer the question.($) Cost of Candy Bar 1 Quantity ($) Cost 1 1.25 2 2.50 3 3.75 4 5.00 5 6.25 The cost of
    1. answers icon 6 answers
  4. Use the table to answer the question.Cost of Pencils Quantity Cost ($) 48 12.00 24 6.00 12 3.00 6 1.50 Determine the cost for 1
    1. answers icon 1 answer
more similar questions