Use the table to answer the question.

Cost of Pencils
Quantity Cost
($)
48 12.00
24 6.00
12 3.00
6 1.50
Determine the cost for 1 pencil.

(1 point)
Responses

$4.00
$4.00

$0.25
$0.25

$9.00
$9.00

$25.00

1 answer

$0.25

To determine the cost for 1 pencil, divide the total cost by the quantity. In this case, the cost for 1 pencil is $0.25.
Similar Questions
  1. Use the table to answer the question.Cost of Pencils Quantity Cost ($) 48 12.00 24 6.00 12 3.00 6 1.50 Determine the cost for 1
    1. answers icon 1 answer
  2. Use the table to answer the question.Cost of Pencils Quantity Cost ($) 48 12.00 24 6.00 12 3.00 6 1.50 Determine the cost for 1
    1. answers icon 1 answer
  3. Use the table to answer the question.Cost of Pencils Quantity Cost ($) 48 12.00 24 6.00 12 3.00 6 1.50 Determine the cost for 1
    1. answers icon 1 answer
  4. Use the table to answer the question.Cost of Pencils Quantity Cost ($) 48 12.00 24 6.00 12 3.00 6 1.50 Determine the cost for 1
    1. answers icon 4 answers
more similar questions