$0.25
To determine the cost for 1 pencil, divide the total cost by the quantity. In this case, the cost for 1 pencil is $0.25.
Use the table to answer the question.
Cost of Pencils
Quantity Cost
($)
48 12.00
24 6.00
12 3.00
6 1.50
Determine the cost for 1 pencil.
(1 point)
Responses
$4.00
$4.00
$0.25
$0.25
$9.00
$9.00
$25.00
1 answer