$0.25
To determine the cost for 1 pencil, divide the total cost by the quantity. In this case, when there are 48 pencils, the cost is $12.00. So, $12.00 รท 48 = $0.25 for 1 pencil.
Use the table to answer the question.
Cost of Pencils
Quantity Cost
($)
48 12.00
24 6.00
12 3.00
6 1.50
Determine the cost for 1 pencil.
(1 point)
Responses
$25.00
$25.00
$4.00
$4.00
$0.25
$0.25
$9.00
$9.00
Skip to navigation
page 14 of 14
1 answer