The cost for 1 pound of ground beef can be found by dividing the cost by the number of pounds.
1 pound of ground beef costs:
37.50 / 10 = 3.75
Therefore, the cost for 1 pound of ground beef is $3.75.
Use the table to answer the question. Cost of Ground Beef Pounds Cost ($) 10 37.50 8 30.00 6 22.50 4 15.00 What is the cost for 1 pound of ground beef? (1 point)
1 answer