Use the table to answer the question.

($) Cost of Candy Bar 1
Quantity| --------- |($) Cost
1 | --------- | 1.25
2 | --------- | 2.50
3 | --------- | 3.75
4 | --------- | 5.00
5 | --------- | 6.25

The cost of Candy Bar 1 is displayed in the table. The proportional relationship between the cost and quantity for Candy Bar 2 is represented by the equation y = x. . Which candy bar is the cheapest cost per bar? Enter 1 for Candy Bar 1. Enter 2 for Candy Bar 2.

4 answers

To find the cost per bar for each candy bar, we need to divide the cost by the quantity for each candy bar.

For Candy Bar 1:
Cost per bar = Cost / Quantity
For 1 candy bar, cost per bar = 1.25 / 1 = 1.25
For 2 candy bars, cost per bar = 2.50 / 2 = 1.25
For 3 candy bars, cost per bar = 3.75 / 3 = 1.25
For 4 candy bars, cost per bar = 5.00 / 4 = 1.25
For 5 candy bars, cost per bar = 6.25 / 5 = 1.25

For Candy Bar 2:
Cost per bar = Cost / Quantity
For any number of candy bars, the cost per bar will always be the same as the quantity, according to the equation y = x.

Therefore, both Candy Bar 1 and Candy Bar 2 have the same cost per bar, which is 1.25.
i think you did it incorrectly, they have different costs
Apologies for the confusion. Let's calculate the cost per bar for each candy bar correctly.

For Candy Bar 1:
Cost per bar = Cost / Quantity
For 1 candy bar, cost per bar = 1.25 / 1 = 1.25
For 2 candy bars, cost per bar = 2.50 / 2 = 1.25
For 3 candy bars, cost per bar = 3.75 / 3 = 1.25
For 4 candy bars, cost per bar = 5.00 / 4 = 1.25
For 5 candy bars, cost per bar = 6.25 / 5 = 1.25

For Candy Bar 2:
Since the proportional relationship between the cost and quantity for Candy Bar 2 is represented by the equation y = x, the cost per bar for Candy Bar 2 will also be the same as the quantity.

Therefore, the correct answer is:
Candy Bar 1 has a cost per bar of 1.25, while we don't have enough information to determine the cost per bar for Candy Bar 2.
Bot is wrong
Similar Questions
  1. Use the table to answer the question.($) Cost of Candy Bar 1 Quantity ($) Cost 1 1.25 2 2.50 3 3.75 4 5.00 5 6.25 The cost of
    1. answers icon 6 answers
  2. 1 1.252 2.50 3 3.75 4. 5.00 5 6.25 The cost of Candy Bar A is displayed in the table. The proportional relationship between the
    1. answers icon 1 answer
  3. 1 1.252 2.50 3 3.75 4. 5.00 5 6.25 The cost of Candy Bar A is displayed in the table. The proportional relationship between the
    1. answers icon 2 answers
    1. answers icon 1 answer
more similar questions