use the number line to answer the question Zach bought eight pieces of bubble gum that word $0.20 each. He use a number line to find the total cost. Choose the numbers to complete the sentence. Zach started on the number line at 0.2 for the cost of one piece of gum he moved A 2 B 7 C 20 hash marks The total cost is A $0.16 B $1.00 C $1.60

1 answer

To find the total cost for Zach's eight pieces of bubble gum, we start with the cost of one piece, which is $0.20.

To calculate the total cost for eight pieces, you would multiply the cost of one piece by the number of pieces:

\[ 0.20 \times 8 = 1.60 \]

Now, let's complete your sentences with the correct choices:

Zach started on the number line at A $0.20 for the cost of one piece of gum. He moved C 20 hash marks. The total cost is B $1.60.

So the completed sentences are:

Zach started on the number line at $0.20 for the cost of one piece of gum. He moved 20 hash marks. The total cost is $1.60.

Similar Questions
  1. Use the image to answer the question.A number line is shown ranging from negative 10 to 10 with numbers listed in unit
    1. answers icon 1 answer
  2. Use the image to answer the question.An illustration of a histogram shows number of pieces of pizza eaten for dinner. The
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
  3. Histograms Quick Check5 of 55 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows a histogram titled
    1. answers icon 1 answer
more similar questions