Use the image to answer the question.
The graph displays the cost per ounce of canned peas. Use the graph to determine the unit rate of the proportional relationship.
(1 point)
Responses
Canned peas cost $3.00 per ounce.
Canned peas cost $3.00 per ounce.
Canned peas cost $10 per ounce.
Canned peas cost $10 per ounce.
Canned peas cost $0.10 per ounce.
Canned peas cost $0.10 per ounce.
Canned peas cost $30 per ounce.
1 answer
Canned peas cost $0.10 per ounce.