Use the image to answer the question.

An illustration shows two graphs depicting cost per day in dollars for options A and B. The first graph shows cost per day in dollars for option A. The horizontal axis shows days ranging from 0 to 28 in increments of 7. The vertical axis shows the cost in dollars ranging from 0 to 70 in increments of 7. Four data points are plotted on the graph at left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 7 comma 21 right parenthesis, left parenthesis 14 comma 42 right parenthesis, and left parenthesis 21 comma 63 right parenthesis. A line connects all the data points. The second graph shows cost per day in dollars for option B. The horizontal axis shows days ranging from 0 to 20 in increments of 5. The vertical axis shows the cost in dollars ranging from 0 to 60 in increments of 20. Four data points are plotted on the graph at left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 5 comma 20 right parenthesis, left parenthesis 10 comma 40 right parenthesis, and left parenthesis 15 comma 60 right parenthesis. A line connects all the data points.

Two options for passes to ride public transportation are displayed in the graphs. Is Option A or Option B the better buy? Choose 1 for Option A and 2 for Option B.

(1 point)
is the better buy.
Remaining Attempts : 3
Skip to navigation

1 answer

To determine which option is the better buy, we need to compare the cost per day for both options over the same number of days.

From the data points:

  • Option A costs:

    • 7 days: $21
    • 14 days: $42
    • 21 days: $63
  • Option B costs:

    • 5 days: $20
    • 10 days: $40
    • 15 days: $60

If we look at the cost per day for each option, we can see:

  • Option A:

    • $21/7 days = $3 per day
    • $42/14 days = $3 per day
    • $63/21 days = $3 per day
  • Option B:

    • $20/5 days = $4 per day
    • $40/10 days = $4 per day
    • $60/15 days = $4 per day

Based on the costs per day, Option A costs $3 per day, while Option B costs $4 per day. Therefore, Option A is the better buy.

So, the answer is 1 (Option A).

Similar Questions
  1. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 1 answer
  2. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 7 answers
  3. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 1 answer
  4. Use the image to answer the question.An illustration shows two graphs depicting cost of gasoline per gallon in dollars in store
    1. answers icon 1 answer
more similar questions