Use the image to answer the question.

An illustration shows two graphs depicting cost per day in dollars for options A and B. The first graph shows cost per day in dollars for option A. The horizontal axis shows days ranging from 0 to 28 in increments of 7. The vertical axis shows the cost in dollars ranging from 0 to 70 in increments of 7. Four data points are plotted on the graph at left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 7 comma 21 right parenthesis, left parenthesis 14 comma 42 right parenthesis, and left parenthesis 21 comma 63 right parenthesis. A line connects all the data points. The second graph shows cost per day in dollars for option B. The horizontal axis shows days ranging from 0 to 20 in increments of 5. The vertical axis shows the cost in dollars ranging from 0 to 60 in increments of 20. Four data points are plotted on the graph at left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 5 comma 20 right parenthesis, left parenthesis 10 comma 40 right parenthesis, and left parenthesis 15 comma 60 right parenthesis. A line connects all the data points.

Two options for passes to ride public transportation are displayed in the graphs. Is Option A or Option B the better buy? Choose 1 for Option A and 2 for Option B.

(blank) is the better buy.

1 answer

To determine which option is the better buy, we can compare the cost per day for each option over the overlapping period of days available in both graphs.

From the graphs:

Option A:

  • Cost after 0 days: $0
  • Cost after 7 days: $21
  • Cost after 14 days: $42
  • Cost after 21 days: $63

Option B:

  • Cost after 0 days: $0
  • Cost after 5 days: $20
  • Cost after 10 days: $40
  • Cost after 15 days: $60

To compare, we can calculate the cost per day for each option:

Cost per day for Option A:

  • 0 days: $0 / 0 = $0
  • 7 days: $21 / 7 = $3
  • 14 days: $42 / 14 = $3
  • 21 days: $63 / 21 = $3

Cost per day for Option B:

  • 0 days: $0 / 0 = $0
  • 5 days: $20 / 5 = $4
  • 10 days: $40 / 10 = $4
  • 15 days: $60 / 15 = $4

From this analysis, we see that:

  • For Option A, the cost per day is consistently $3.
  • For Option B, the cost per day is consistently $4.

Since Option A has a lower cost per day overall, Option A is the better buy.

Therefore, the answer is 1 for Option A.

1 is the better buy.

Similar Questions
  1. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 1 answer
  2. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 7 answers
  3. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 1 answer
  4. Use the image to answer the question.An illustration shows two graphs depicting cost of gasoline per gallon in dollars in store
    1. answers icon 1 answer
more similar questions