Use the image to answer the question.

An illustration shows two graphs depicting cost of gasoline per gallon in dollars in store A and B. The first graph shows cost of gasoline per gallon in dollars in store A. The horizontal axis shows gallons ranging from 0 to 20 in increments of 5. The vertical axis shows the cost in dollars ranging from 0 to 70 in increments of 10. Four data points are plotted on the graph at left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 5 comma 20 right parenthesis, left parenthesis 10 comma 40 right parenthesis, and left parenthesis 15 comma 60 right parenthesis. A line connects all the data points. The second graph shows cost of gasoline per gallon in dollars in store B. The horizontal axis shows gallons ranging from 0 to 10 in increments of 2. The vertical axis shows the cost in dollars ranging from 0 to 30 in increments of 2. Three data points are plotted on the graph at left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 4 comma 14 right parenthesis, and left parenthesis 8 comma 28 right parenthesis. A line connects all the data points.

The proportional relationship between the cost of gasoline and the number of gallons of gasoline from Store A and Store B are displayed in the graphs. Use the graphs to interpret the store that has the cheaper cost of gasoline per gallon.

(1 point)
Responses

Store B has the cheaper gasoline. The cost of gasoline at Store A is $5 per gallon.
Store B has the cheaper gasoline. The cost of gasoline at Store A is $5 per gallon.

Store B has the cheaper gasoline. The cost of gasoline is $3.50 per gallon.
Store B has the cheaper gasoline. The cost of gasoline is $3.50 per gallon.

Store B has the cheaper gasoline. The cost of gasoline at Store A is $100 per gallon.
Store B has the cheaper gasoline. The cost of gasoline at Store A is $100 per gallon.

Store A has the cheaper gasoline. The cost of gasoline is $0.25 per gallon.

1 answer

To determine which store has the cheaper cost of gasoline per gallon, let's examine the cost per gallon based on the graphs:

  1. For Store A:

    • From the data points, we can see that:
      • At 5 gallons, the cost is $20, which gives us a unit price of $20/5 = $4 per gallon.
      • At 10 gallons, the cost is $40, which gives us a unit price of $40/10 = $4 per gallon.
      • At 15 gallons, the cost is $60, which gives us a unit price of $60/15 = $4 per gallon.
    • Thus, the cost of gasoline at Store A is $4 per gallon.
  2. For Store B:

    • Analyzing the data points:
      • At 4 gallons, the cost is $14, which results in a unit price of $14/4 = $3.50 per gallon.
      • At 8 gallons, the cost is $28, which results in a unit price of $28/8 = $3.50 per gallon.
    • Therefore, the cost of gasoline at Store B is $3.50 per gallon.

Comparing the two, Store B (at $3.50 per gallon) has a cheaper cost of gasoline than Store A (at $4 per gallon).

Based on this analysis, the correct response is: Store B has the cheaper gasoline. The cost of gasoline is $3.50 per gallon.

Similar Questions
  1. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 1 answer
  2. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 7 answers
  3. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 1 answer
  4. Use the image to answer the question.An illustration shows two graphs depicting cost of gasoline per gallon in dollars in store
    1. answers icon 1 answer
more similar questions