Use the image to answer the question.
An illustration shows two graphs titled Apples Type A and Apples Type B, Cost per Pound in dollars. The x-axis represents Pounds ranging from 0 to 6 in increments of 1, and the y-axis represents Cost in dollars ranging from 0 to 9 in increments of 0.5.
Long Description: The plotted points in the first graph are: left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 3 comma 4.725 right parenthesis, left parenthesis 4 comma 6.300 right parenthesis, and left parenthesis 5 comma 7.875 right parenthesis. A line starts at origin and passes through the plotted points. The plotted points in second graph are: left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 2 comma 3.578 right parenthesis, left parenthesis 3 comma 5.367 right parenthesis, and left parenthesis 4 comma 7.156 right parenthesis. A line starts at the origin and passes through the plotted points.
You are shopping for apples and are choosing between Apple Type A and Apple Type B. Round to the nearest cent to determine which apple is the better buy and by how much.
(1 point)
Responses
Apple Type B is the better buy by $0.07 per pound.
Apple Type B is the better buy by $0.07 per pound.
Apple Type B is the better buy by $7.02 per pound.
Apple Type B is the better buy by $7.02 per pound.
Apple Type A is the better buy by $0.21 per pound.
Apple Type A is the better buy by $0.21 per pound.
Apple Type B is the better buy by $0.21 per pound.
Apple Type B is the better buy by $0.21 per pound.
Skip to navigation
page
1 answer