Use the image to answer the question.

An illustration shows two graphs depicting cost per day in dollars for options A and B. The first graph shows cost per day in dollars for option A. The horizontal axis shows days ranging from 0 to 28 in increments of 7. The vertical axis shows the cost in dollars ranging from 0 to 70 in increments of 7. Four data points are plotted on the graph at left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 7 comma 21 right parenthesis, left parenthesis 14 comma 42 right parenthesis, and left parenthesis 21 comma 63 right parenthesis. A line connects all the data points. The second graph shows cost per day in dollars for option B. The horizontal axis shows days ranging from 0 to 20 in increments of 5. The vertical axis shows the cost in dollars ranging from 0 to 60 in increments of 20. Four data points are plotted on the graph at left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 5 comma 20 right parenthesis, left parenthesis 10 comma 40 right parenthesis, and left parenthesis 15 comma 60 right parenthesis. A line connects all the data points.

Two options for passes to ride public transportation are displayed in the graphs. Is Option A or Option B the better buy? Choose 1 for Option A and 2 for Option B.

1 answer

To determine which option is the better buy, we need to compare the cost per day for both options.

From the first graph, we can see that Option A has a cost of $21 per day after 7 days, $42 per day after 14 days, and $63 per day after 21 days.

From the second graph, we can see that Option B has a cost of $20 per day after 5 days, $40 per day after 10 days, and $60 per day after 15 days.

Comparing the costs, we can see that Option B has a lower cost per day for all given durations. Therefore, Option B is the better buy.

So, the answer is 2 for Option B.
Similar Questions
  1. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 1 answer
  2. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 7 answers
  3. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 1 answer
  4. Use the image to answer the question.An illustration shows two graphs depicting cost of gasoline per gallon in dollars in store
    1. answers icon 1 answer
more similar questions