Use the image to answer the question.

An illustration shows quadrant one of a coordinate plane where the x-axis and y-axis range from 0 to 6 in increments of 1. The y-axis is titled total cost in dollars and the x-axis is titled number of markers. A line is marked on the graph, passing through coordinates left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis and left parenthesis 4 comma 3 right parenthesis.

What is the unit cost from the graph?(1 point)$__ per marker

1 answer

To find the unit cost from the graph, we can use the coordinates given. The line passes through the points (0, 0) and (4, 3).

The coordinates represent the following:

  • (0, 0) means that when 0 markers are purchased, the total cost is $0.
  • (4, 3) means that when 4 markers are purchased, the total cost is $3.

To find the unit cost per marker, we can calculate it using the formula:

\[ \text{Unit cost} = \frac{\text{Total cost}}{\text{Number of markers}} \]

Substituting the values from the point (4, 3):

\[ \text{Unit cost} = \frac{3}{4} = 0.75 \]

The unit cost per marker is $0.75.

So, the answer is:

$0.75 per marker.

Similar Questions
  1. Using Trend Lines Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows the first
    1. answers icon 2 answers
  2. Use Coordinate Geometry to Solve Problems Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An
    1. answers icon 10 answers
  3. Slope as Unit Rate PracticeComplete this assessment to review what you've learned. It will not count toward your grade. 1 of 51
    1. answers icon 1 answer
  4. Scatter Plots & Data Analysis Unit Test8 of 158 of 15 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows
    1. answers icon 2 answers
more similar questions