Use the image to answer the question.

An illustration shows Quadrant 1 of a coordinate plane. The x-axis is labeled Ounces and ranges from 0 to 40 in 5 unit increments. The y-axis is labeled Cost in dollars and ranges from 0.00 to 4.00 in increments of 0.50. The graph is titled Cost per Ounce. A line connects four points plotted on the graph. The coordinates of the plotted points are left parenthesis 0 comma 0 right parenthesis, left parenthesis 8 comma 0.80 right parenthesis, left parenthesis 15 comma 1.50 right parenthesis, and left parenthesis 30 comma 3.00 right parenthesis.

Store A and Store B are advertising canned corn on sale. Store A’s canned corn cost per ounce is displayed in the graph. Store B’s canned corn is represented by the equation y=0.13x . Which store has the better buy and by how much?

(1 point)
Responses

Store A has the better buy by $0.03 per ounce.
Store A has the better buy by $0.03 per ounce.

Store B has the better buy by $0.13 per ounce.
Store B has the better buy by $0.13 per ounce.

Store B has the better buy by $0.03 per ounce.
Store B has the better buy by $0.03 per ounce.

Store A has the better buy by $0.10 per ounce.

1 answer

To determine which store has the better buy, we need to compare the cost per ounce from both Store A and Store B.

From the graph, the coordinates of Store A's plotted points show the following cost per ounce values:

  • At 0 ounces, cost = 0.00 dollars
  • At 8 ounces, cost = 0.80 dollars → Cost per ounce = 0.80/8 = 0.10 dollars/ounce
  • At 15 ounces, cost = 1.50 dollars → Cost per ounce = 1.50/15 = 0.10 dollars/ounce
  • At 30 ounces, cost = 3.00 dollars → Cost per ounce = 3.00/30 = 0.10 dollars/ounce

For Store A, the cost per ounce is consistently $0.10.

Store B's canned corn cost is represented by the equation \( y = 0.13x \). Therefore, the cost per ounce for Store B is $0.13.

Now let's compare the two:

  • Store A costs $0.10 per ounce.
  • Store B costs $0.13 per ounce.

To see which store has the better buy, we subtract the cost of Store A from Store B:

\[ 0.13 - 0.10 = 0.03 \]

Since Store A's cost is lower than Store B's, Store A has the better buy by $0.03 per ounce.

Thus, the correct response is: Store A has the better buy by $0.03 per ounce.

Similar Questions
  1. Scatter Plots & Data Analysis Unit Test8 of 158 of 15 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows
    1. answers icon 2 answers
  2. Compare Proportional Relationships Quick Check3 of 53 of 5 Items Question Use the table and image to answer the question. Cookie
    1. answers icon 1 answer
  3. Bivariate Data Analysis & Probability Unit Test6 of 166 of 16 Items Question Use the image to answer the question. An
    1. answers icon 1 answer
  4. Scatter Plots & Data Analysis Unit Test8 of 158 of 15 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows
    1. answers icon 1 answer
more similar questions