Surface area = 2lw + 2lh + 2wh
= 2(10)(4) + 2(10)(17) + 2(4)(17)
= 80 + 340 + 136
= 556 cm2
Jerry will need 556 cm2 of wrapping paper to wrap the present.
Use the image to answer the question.
An illustration shows a rectangular prism with its length measuring 17 centimeters, width measuring 10 centimeters, and height measuring 4 centimeters. The edges that are not visible are marked as dashed lines.
Jerry wants to wrap a present in a box for his mother. The box measures 10 cm wide, 4 cm high, and 17 cm long. How much wrapping paper will Jerry need to wrap the present?
(1 point)
surface area =
cm2
Skip to navigation
1 answer