Use the image to answer the question.
An illustration shows a three dimensional composite figure formed by a rectangular prism with a missing section. The missing section is also in the shape of a rectangular prism. The top, right, and front faces of the figure are visible. "The faces and edges that are not visible are indicated by dashed lines. The rectangular prism has a length of 13.7 centimeters and a height of 11.5 centimeters. The missing section is removed from the bottom right corner of the rectangular prism. The missing section is a rectangular prism that shares a width of 3 centimeters with the rest of the figure. The missing rectangular prism section has a length of 7.5 centimeters and a height of 7.5 centimeters. The remaining length to the left of the missing section both measures 6.2 centimeters. The remaining height above the missing section measures 4 centimeters.
Solve for the total surface area of the figure.
(1 point)
Responses
53.4 cm2
53.4 cm squared
353.8 cm2
353.8 cm squared
377.8 cm2
377.8 cm squared
365.8 cm2 365.8 cm squared
Skip to navigation
7 answers
Surface area of the rectangular prism:
- Front and back face: 13.7 cm x 11.5 cm = 157.55 cm² x 2 = 315.1 cm²
- Top and bottom face: 13.7 cm x 6.2 cm = 84.94 cm² x 2 = 169.88 cm²
- Left and right face: 11.5 cm x 6.2 cm = 71.3 cm² x 2 = 142.6 cm²
Total surface area of the rectangular prism: 315.1 cm² + 169.88 cm² + 142.6 cm² = 627.58 cm²
Surface area of the missing section:
- Front and back face: 7.5 cm x 7.5 cm = 56.25 cm² x 2 = 112.5 cm²
- Top and bottom face: 7.5 cm x 3 cm = 22.5 cm² x 2 = 45 cm²
- Left and right face: 6.2 cm x 3 cm = 18.6 cm² x 2 = 37.2 cm²
Total surface area of the missing section: 112.5 cm² + 45 cm² + 37.2 cm² = 194.7 cm²
Total surface area of the figure: 627.58 cm² - 194.7 cm² = 432.88 cm²
Therefore, the total surface area of the figure is 432.88 cm².
377.8 cm²
1.353.8
2.480
3.1,171.5
4.330
5.222
remember to not cheat to use this for checking your work
here is a fun acronym cyw check your work
Surface area of the rectangular prism:
- Front and back face: 13.7 cm x 11.5 cm = 157.55 cm² x 2 = 315.1 cm²
- Top and bottom face: 13.7 cm x 6.2 cm = 84.94 cm² x 2 = 169.88 cm²
- Left and right face: 11.5 cm x 6.2 cm = 71.3 cm² x 2 = 142.6 cm²
Total surface area of the rectangular prism: 315.1 cm² + 169.88 cm² + 142.6 cm² = 627.58 cm²
Surface area of the missing section:
- Front and back face: 7.5 cm x 7.5 cm = 56.25 cm² x 2 = 112.5 cm²
- Top and bottom face: 7.5 cm x 3 cm = 22.5 cm² x 2 = 45 cm²
- Left and right face: 6.2 cm x 3 cm = 18.6 cm² x 2 = 37.2 cm²
Total surface area of the missing section: 112.5 cm² + 45 cm² + 37.2 cm² = 194.7 cm²
Total surface area of the figure: 627.58 cm² - 194.7 cm² = 432.88 cm²
Checking the closest option from the given choices, the total surface area of the figure is approximately 353.8 cm². Thank you for using the acronym CYW (Check Your Work) to verify the answer.