Use the image to answer the question.
An illustration shows a three dimensional composite figure formed by a triangular prism stacked on top of a rectangular prism. The top, right, and front faces are visible. The faces and edges that are not visible are indicated by dashed lines. The rectangular prism has a length of 32 meters, a width of 10 meters, and a height of 8 meters. The triangular prism has a rectangular base that is aligned on all edges with the rectangular prism below. The perpendicular height of the triangular prism is marked by a right angle symbol from the top vertex to the center of the triangular face. The height of the triangular face of the prism measures 12 meters. The sides of the triangular faces of the triangular prism measure 20 meters.
What is the total surface area of the figure?
11 answers
The surface area of a rectangular prism can be calculated using the formula:
Surface Area = 2lw + 2lh + 2wh
Surface Area = 2(32)(10) + 2(32)(8) + 2(10)(8)
Surface Area = 640 + 512 + 160
Surface Area = 1312 square meters
The surface area of a triangular prism can be calculated using the formula:
Surface Area = base area + lateral area
First, we need to find the area of the triangular base:
Area = 1/2 * base * height
Area = 1/2 * 10 * 12
Area = 60 square meters
Then we can find the lateral area:
Lateral Area = perimeter of base * height + 2 * base
Lateral Area = 20 + 2 * 10 * 12
Lateral Area = 20 + 240
Lateral Area = 260 square meters
Now we can find the total surface area of the composite figure by adding the surface areas of the rectangular prism and the triangular prism:
Total Surface Area = 1312 + 60 + 260
Total Surface Area = 1632 square meters
Therefore, the total surface area of the figure is 1632 square meters.
To find the total surface area of the figure, we calculate the surface area of each face of the composite figure and then add them together.
For the rectangular prism:
- Top and bottom faces: 32m * 10m * 2 = 640 square meters
- Front and back faces: 32m * 8m * 2 = 512 square meters
- Left and right faces: 10m * 8m * 2 = 160 square meters
Total surface area of the rectangular prism = 640 + 512 + 160 = 1312 square meters
For the triangular prism:
- The triangular base area: 1/2 * base * height = 1/2 * 10m * 12m = 60 square meters
- The three rectangular faces: 20m * 8m * 3 = 480 square meters
Total surface area of the triangular prism = 60 + 480 = 540 square meters
Now, add the surface area of the rectangular prism and the triangular prism to find the total surface area of the figure:
Total surface area = 1312 + 540 = 1852 square meters
Therefore, the total surface area of the figure is 1852 square meters.
For the rectangular prism:
- Top and bottom faces: 32m * 10m * 2 = 640 square meters
- Front and back faces: 32m * 8m * 2 = 512 square meters
- Left and right faces: 10m * 8m * 2 = 160 square meters
Total surface area of the rectangular prism = 640 + 512 + 160 = 1312 square meters
For the triangular prism:
- The triangular base area: 1/2 * base * height = 1/2 * 10m * 12m = 60 square meters
- The three rectangular faces: 20m * 8m + 20m * 12m + 12m * 8m = 160 + 240 + 96 = 496 square meters
Total surface area of the triangular prism = 60 + 496 = 556 square meters
Now, add the surface area of the rectangular prism and the triangular prism to find the total surface area of the figure:
Total surface area = 1312 + 556 = 1868 square meters
Therefore, the total surface area of the figure is 1868 square meters. Thank you for your patience.
For the rectangular prism:
- Top and bottom faces: 32m * 10m * 2 = 640 square meters
- Front and back faces: 32m * 8m * 2 = 512 square meters
- Left and right faces: 10m * 8m * 2 = 160 square meters
Total surface area of the rectangular prism = 640 + 512 + 160 = 1312 square meters
For the triangular prism:
- The triangular base area: 1/2 * base * height = 1/2 * 10m * 12m = 60 square meters
- The three rectangular faces: 20m * 8m + 20m * 12m + 12m * 8m = 160 + 240 + 96 = 496 square meters
Total surface area of the triangular prism = 60 + 496 = 556 square meters
Now, add the surface area of the rectangular prism and the triangular prism to find the total surface area of the figure:
Total surface area = 1312 + 556 = 1868 square meters
Therefore, the total surface area of the figure is 1868 square meters. Thank you for your patience.
For the rectangular prism:
- Top and bottom faces: 32m * 10m * 2 = 640 square meters
- Front and back faces: 32m * 8m * 2 = 512 square meters
- Left and right faces: 10m * 8m * 2 = 160 square meters
Total surface area of the rectangular prism = 640 + 512 + 160 = 1312 square meters
For the triangular prism:
- The triangular base area: 1/2 * base * height = 1/2 * 10m * 20m = 100 square meters
- The three rectangular faces: 20m * 8m + 20m * 12m + 12m * 8m = 160 + 240 + 96 = 496 square meters
Total surface area of the triangular prism = 100 + 496 = 596 square meters
Now, add the surface area of the rectangular prism and the triangular prism to find the total surface area of the figure:
Total surface area = 1312 + 596 = 1908 square meters
Therefore, the total surface area of the figure is 1908 square meters. Thank you for your patience.
For the rectangular prism:
- Top and bottom faces: 32m * 10m * 2 = 640 square meters
- Front and back faces: 32m * 8m * 2 = 512 square meters
- Left and right faces: 10m * 8m * 2 = 160 square meters
Total surface area of the rectangular prism = 640 + 512 + 160 = 1312 square meters
For the triangular prism:
- The triangular base area: 1/2 * base * height = 1/2 * 10m * 20m = 100 square meters
- The three rectangular faces: 20m * 8m + 20m * 12m + 12m * 10m = 160 + 240 + 120 = 520 square meters
Total surface area of the triangular prism = 100 + 520 = 620 square meters
Now, add the surface area of the rectangular prism and the triangular prism to find the total surface area of the figure:
Total surface area = 1312 + 620 = 1932 square meters
Therefore, the total surface area of the figure is 1932 square meters. Thank you for your patience.