Use the image and table to answer the question.

Store A - ($) Cost of Gasoline per Gallon
(15, 60), (10, 40), (5, 20), (0, 0)
Store B
Cost of Gasoline per Gallon
Gallons | ($) Cost
5 | 18.75
10 | 37.50
15 | 56.25
The proportional relationships between the cost and the number of gallons of gasoline for Store A and Store B are displayed in the graph and table. Which store has the better buy for a gallon of gasoline? Enter 1 for Store A. Enter 2 for Store B.
__ has the better buy for a gallon of gasoline.

1 answer

To determine which store has the better buy for a gallon of gasoline, we need to calculate the cost per gallon for both Store A and Store B.

For Store A, we can find the cost per gallon from the given points in the table:

  • At 5 gallons, the cost is $20, so the cost per gallon = 20 / 5 = $4.00.
  • At 10 gallons, the cost is $40, so the cost per gallon = 40 / 10 = $4.00.
  • At 15 gallons, the cost is $60, so the cost per gallon = 60 / 15 = $4.00.

From this, we can see that Store A charges $4.00 per gallon for gasoline.

For Store B:

  • At 5 gallons, the cost is $18.75, so the cost per gallon = 18.75 / 5 = $3.75.
  • At 10 gallons, the cost is $37.50, so the cost per gallon = 37.50 / 10 = $3.75.
  • At 15 gallons, the cost is $56.25, so the cost per gallon = 56.25 / 15 = $3.75.

From this, we can determine that Store B charges $3.75 per gallon for gasoline.

Comparing the two:

  • Store A: $4.00 per gallon
  • Store B: $3.75 per gallon

Since $3.75 (Store B) is less than $4.00 (Store A), Store B has the better buy for a gallon of gasoline.

The answer is: 2. Store B has the better buy for a gallon of gasoline.

Similar Questions
  1. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 1 answer
  2. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 7 answers
  3. Slope as Unit Rate Quick Check2 of 52 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows two graphs
    1. answers icon 1 answer
  4. Use the image to answer the question.An illustration shows two graphs depicting cost of gasoline per gallon in dollars in store
    1. answers icon 1 answer
more similar questions