use the given advertisement to determine the missing part in each ratio. Write the two unit rates.

yogurts
4 packs equals $5.00

question:

4 yogurts equals $5.00 total = 1 yogurt equals $1.25 each = what amount can you get for $1.00

1 answer

You can't buy any pack of yogurt for $1.00
Similar Questions
  1. ADVERTISEMENTYour family wants to start a transport service for learners to and from school. They have asked you to create an
    1. answers icon 4 answers
  2. Graphing Linear Equations Unit Test1. Write the ratio 12:9 as an equivalent ratio of 4:x
    1. answers icon 1 answer
  3. Graphing Linear Equations Unit Test1 of 151 of 15 Items Question Write the ratio 12:9 as an equivalent ratio of 4:x.(1 point) $$
    1. answers icon 1 answer
  4. Percents Unit Test1. Write a ratio and a percent for the shaded area. (1 point) , 25% , 31.25% , 20% , 25% 2. Model 25% on a
    1. answers icon 74 answers
more similar questions