Use the givem advertisement to determine the missing part in each ratio. write the two unit rates.
yogurt
4 packs/$5.00
=4 yogurts/$5.00=1 yogurt/?=?/$1.00
2 answers
5.00 / 4 = $1.25
1.25=2.50