Use the following formula to solve: A 700-kg vehicle is traveling at a speed of 6 m/s. How much kinetic energy does it have?

*
1 point
Captionless Image
12,600 J
50,400 J
700 J

1 answer

The formula to calculate kinetic energy is:

Kinetic energy = 1/2 * mass * velocity^2

Given:
Mass = 700 kg
Velocity = 6 m/s

Substituting these values into the formula:

Kinetic energy = 1/2 * 700 kg * (6 m/s)^2

Calculating:

Kinetic energy = 1/2 * 700 kg * 36 m^2/s^2
= 18,900 kg m^2/s^2

Therefore, the vehicle has 18,900 Joules (J) of kinetic energy.

Answer: 18,900 J