Use Proportional Relationships Online Practice

Complete this assessment to review what you’ve learned. It will not count toward your grade.
1 of 151 of 15 Items
Question
A bag of chips costs $5.99 for 13 ounces. What is the cost per ounce? (1 point)
Responses

$4.60
$4.60

$2.17
$2.17

$5.99
$5.99

$0.46
$0.46
Remaining Attempts : 3
Skip to navigation

1 answer

To find the cost per ounce of the bag of chips, you need to divide the total cost by the total weight in ounces.

The calculation is as follows:

\[ \text{Cost per ounce} = \frac{\text{Total Cost}}{\text{Total Ounces}} = \frac{5.99}{13} \]

Now, performing the calculation:

\[ \frac{5.99}{13} \approx 0.46 \]

So, the cost per ounce is approximately $0.46.

The correct response is:

$0.46

Similar Questions
  1. Graphing Proportional Relationships PracticeComplete this assessment to review what you've learned. It will not count toward
    1. answers icon 1 answer
  2. Proportional Relationships PracticeComplete this assessment to review what you've learned. It will not count toward your grade.
    1. answers icon 1 answer
    1. answers icon 1 answer
  3. Graphing Proportional Relationships PracticeComplete this assessment to review what you've learned. It will not count toward
    1. answers icon 3 answers
more similar questions