Use Proportional Relationships Online Practice
Complete this assessment to review what you’ve learned. It will not count toward your grade.
1 of 151 of 15 Items
Question
A bag of chips costs $5.99 for 13 ounces. What is the cost per ounce? (1 point)
Responses
$5.99
$5.99
$0.46
$0.46
$4.60
$4.60
$2.17
$2.17
1 answer
The cost per ounce is $0.46.