Unit Rates Quick Check
Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz. bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?
$0.50
$0.05
$5.00
$1.00
Gloria is making flower arrangements for a wedding. She has a total of 112 flowers and 14 vases to fill. What is the unit rate of flowers per vase?
10 flowers
6 flowers
8 flowers
14 flowers
Manny is making almond muffins for a mid-day snack. He makes 36 muffins and uses 4 cups of almonds. What is the unit rate of muffins per cup of almonds that he is using?
9 muffins
19 of a muffin
12 muffins
8 muffins
Ruby is making friendship bracelets. She has a total of 156 beads to make bracelets for 12 friends. If she uses all of the beads, what is the unit rate of beads per bracelet?
12 beads
10 beads
13 beads
15 beads
Justin starts going to a new fitness class. His smart watch tracks a total of 72 active minutes in the week. If he attended the class 3 times, what is the unit rate of active minutes per class?
24 minutes
22 minutes
25 minutes
27 minutes
5 answers
8 flowers
9 muffins
13 beads
24 minutes
100% 5/5