Unit Rates Quick Check

1 of 51 of 5 Items
Question
Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz.
bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?(1 point)
Responses

$5.00
$5.00

$0.05
$0.05

$1.00
$1.00

$0.50

1 answer

To find the unit rate price per ounce, you can divide the total price by the total number of ounces.

In this case:

  • Total price = $3.20
  • Total ounces = 64 oz

Unit rate price per ounce = Total price / Total ounces Unit rate price per ounce = $3.20 / 64 oz

Now, performing the calculation: \[ 3.20 \div 64 = 0.05 \]

So, the unit rate price per ounce is $0.05.

The correct response is: $0.05