Unit Rates Quick Check
1 of 51 of 5 Items
Question
Tony was asked to bring root beer for root beer floats to the end of year class party. He is only given so much money for his budget. He finds a 64 oz. bottle for $3.20. What is the unit rate price per ounce?(1 point)
Responses
$0.05
$0.05
$5.00
$5.00
$0.50
$0.50
$1.00
1 answer
$0.05