Unit Rate from Tables and Equations Quick Check

1 of 51 of 5 Items
Question
Use the table to answer the question.

Cost of Pencils
Quantity Cost
($)
48 12.00
24 6.00
12 3.00
6 1.50
Determine the cost for 1 pencil.

(1 point)
Responses

$4.00
$4.00

$25.00
$25.00

$0.25
$0.25

$9.00

9 answers

To determine the cost for 1 pencil, we need to find the cost given the quantity of 1.

Looking at the table, we see that when the quantity is 48, the cost is $12.00.

Since 1 is 1/48 of 48, the cost for 1 pencil would be 1/48 of $12.00.

To find this, we divide $12.00 by 48.

$12.00 รท 48 = $0.25

Therefore, the cost for 1 pencil is $0.25.

The correct answer is $0.25.
Unit Rate from Tables and Equations Quick Check
2 of 52 of 5 Items

Question
Use the table to answer the question.

Linear Measurement
Inches Centimeters
5 12.7
4 10.16
3 7.62
2 5.08
How many centimeters are in 1 inch?

(1 point)
Responses

0.394 centimeters
0.394 centimeters

3.54 centimeters
3.54 centimeters

25.08 centimeters
Start fraction 2 over 5.08 end fraction centimeters

2.54 centimeters
To find how many centimeters are in 1 inch, we need to find the conversion factor from inches to centimeters by examining the table.

Looking at the table, we can see that when the inches decrease by 1, the centimeters decrease by a specific value.

Going from 2 inches to 1 inch, the centimeters decrease from 5.08 to a value that can be determined by finding the difference between the two centimeter values:

5.08 - X = 5.08 - 1.27 = 3.81

Therefore, 1 inch is equal to 3.81 centimeters.

The correct answer is 3.81 centimeters.
Determine the unit rate for 1 bag of chips if 5 bags cost $6.25; the proportional relationship is described by 5y=$6.25x.(1 point)
Responses

$1
$1

$31.25
$31.25

$0.80
$0.80

$1.25
$1.25
To determine the unit rate for 1 bag of chips in this case, we need to find the cost of 1 bag of chips.

The equation given is 5y = $6.25x, where y represents the cost of each bag and x represents the number of bags.

To find the unit rate for 1 bag, we need to solve for y when x = 1.

5y = $6.25(1)

5y = $6.25

Divide both sides of the equation by 5 to solve for y:

y = $6.25/5

y = $1.25

Therefore, the unit rate for 1 bag of chips is $1.25.

The correct answer is $1.25.
John runs a marathon (26.2 miles) in 4 hours. Determine how many miles he runs per hour if the proportional relationship is represented by 4y=26.2x.(1 point)
Responses

6.55 mph
6.55 mph

7 mph
7 mph

104.8 mph
104.8 mph

0.15 mph
To determine how many miles John runs per hour, we need to find the rate (y) when x represents the time in hours. In this case, x represents the number of hours.

The equation given is 4y = 26.2x, where y represents the number of miles and x represents the number of hours.

To find the rate for 1 hour, we need to solve for y when x = 1.

4y = 26.2(1)

4y = 26.2

Divide both sides of the equation by 4 to solve for y:

y = 26.2/4

y = 6.55

Therefore, John runs at a rate of 6.55 miles per hour.

The correct answer is 6.55 mph.
The proportional relationship 15.24 centimeters in 6 inches is represented by 6y=15.24x. Determine the number of centimeters in 1 inch.(1 point)
Responses

3 centimeters
3 centimeters

0.39 centimeters
0.39 centimeters

91.44 centimeters
91.44 centimeters

2.54 centimeters
To determine the number of centimeters in 1 inch, we need to find the value of y when x represents the number of inches. In this case, x represents the number of inches and y represents the number of centimeters.

The equation given is 6y = 15.24x, where y represents the number of centimeters and x represents the number of inches.

To find the number of centimeters in 1 inch, we need to solve for y when x = 1.

6y = 15.24(1)

6y = 15.24

Divide both sides of the equation by 6 to solve for y:

y = 15.24/6

y = 2.54

Therefore, there are 2.54 centimeters in 1 inch.

The correct answer is 2.54 centimeters.
Similar Questions
  1. Unit Rate from Tables and Equations Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the table to answer the question. Cost of Pencils
    1. answers icon 11 answers
  2. Slope as Unit Rate Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows Quadrant 1
    1. answers icon 10 answers
  3. Slope as Unit Rate Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows Quadrant 1
    1. answers icon 1 answer
  4. Slope as Unit Rate Quick Check5 of 55 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows a
    1. answers icon 1 answer
more similar questions