Unit Pricing Practice

Complete this assessment to review what you’ve learned. It will not count toward your grade.
1 of 51 of 5 Items
Question
Suppose contact lenses cost $300 for a year’s supply or $30 for a month’s supply. Which is less expensive to order per year, paying for 12 months at one time or paying for 1 month at a time?(1 point)
month(s) at a time
Skip to navigation

1 answer

Paying for 12 months at one time is less expensive per year.
Similar Questions
  1. Slope as Unit Rate PracticeComplete this assessment to review what you've learned. It will not count toward your grade. 1 of 51
    1. answers icon 1 answer
  2. Slope as Unit Rate PracticeComplete this assessment to review what you've learned. It will not count toward your grade. 4 of 54
    1. answers icon 21 answers
  3. Slope as Unit Rate PracticeComplete this assessment to review what you've learned. It will not count toward your grade. 5 of 55
    1. answers icon 1 answer
  4. Circumference & Area of Circles PracticeComplete this assessment to review what you've learned. It will not count toward your
    1. answers icon 1 answer
more similar questions