unit 3 lesson 5

slope as unit rate quick check
use the image to answer the question

store A-$cost of gasoline per gallon (0,0), (5,20),(10,40), (15,60)

store b - cost of gasoline per gallon (0,0), (4,14), (8,28)

the proportional relationship between the cost of gasoline and the number of gallons of gasoline from store a and store b are displayed in the graphs. use the graphs to interpret the store that has the cheaper cost of gasoline per gallon.

store b has the cheaper gasoline. the cost of gasoline is $3.50 per gallon
store a has the cheaper gasoline. the cost of gasoline is $0.25 per gallon
store b has the cheaper gasoline. the cost of gasoline at store a is $5 per gallon,
store b has the cheaper gasoline. the cost of gasoline at store A is $100per gallon.

1 answer

store b has the cheaper gasoline. The cost of gasoline at store b is $3.50 per gallon.
Similar Questions
  1. Slope as Unit Rate Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows Quadrant 1
    1. answers icon 10 answers
  2. Slope as Unit Rate Quick Check1 of 51 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows Quadrant 1
    1. answers icon 1 answer
  3. Slope as Unit Rate Quick Check5 of 55 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows a
    1. answers icon 1 answer
  4. Slope as Unit Rate Quick Check5 of 55 of 5 Items Question Use the image to answer the question. An illustration shows a
    1. answers icon 1 answer
more similar questions