To determine the unit rate, we need to find how much the cost per ounce changes for each increase in ounce.
Using the given points:
Between (0,0) and (8,0.75), the cost per ounce increased from $0 to $0.75 for an increase of 8 ounces.
Therefore, the cost per ounce is $0.75/8 = $0.09375 per ounce.
Between (8,0.75) and (15,1.50), the cost per ounce increased from $0.75 to $1.50 for an increase of 7 ounces.
Therefore, the cost per ounce is $0.75/7 = $0.10714 per ounce.
Between (15,1.50) and (30,3.00), the cost per ounce increased from $1.50 to $3.00 for an increase of 15 ounces.
Therefore, the cost per ounce is $1.50/15 = $ 0.10 per ounce.
From the calculations above, we can see that the cost per ounce can be approximated as $0.10 per ounce.
Therefore, the correct answer is: canned peas cost $0.10 per ounce.
unit 3 lesson 5 slope as unit rate quick check cost per ounce
the graph displays the cost per cost per ounce of canned peas. use the graph to determine the unit rate of the proportional relationship.
(0,0), (8,0.75), (15,1.50), (30,3.00)
canned peas cost$10 per ounce
canned peas cost $0.10 per ounce
canned peas cost $3.00 per ounce
canned peas cost $30 per ounce
1 answer