2 w + 3 h = 48
h = 2 w
================
2 w + 3 (2 w) = 48
8 w = 48
w = 48/8
around $6
Two watermelons and three honeydews cost $48. The cost of each
honeydew is twice as much as each watermelon. What is the cost of a
watermelon?
1 answer