Two watermelons and three honeydews cost $48. Each honeydew costs twice as

much as each watermelon. What is the cost of a watermelon?

1 answer

2w + 3*2w = 48
Similar Questions
  1. Two watermelons and three honeydews cost $48. The cost of eachhoneydew is twice as much as each watermelon. What is the cost of
    1. answers icon 1 answer
  2. ApostrophesRead Keys 508-512 about apostrophe rules. Select the sentence that uses the apostrophe correctly. The farmer's market
    1. answers icon 1 answer
  3. Use the table of information to answer the question.Fruit Mass (kg) Speed (m/s) Watermelon A 4 2 Watermelon B 4 4 Two
    1. answers icon 1 answer
  4. Use the table of information to answer the question.Fruit Mass (kg) Speed (m/s) Watermelon A 4 2 Watermelon B 4 4Two watermelons
    1. answers icon 1 answer
more similar questions